Dişlerde estetik görünüm ve kusursuz bir gülümseme, her gencin olduğu kadar her yetişkinin de hayali; ve buna erişmenin tek yolu artık tel takmak değil. Telsiz ortodonti tedavileri sayesinde de kusursuz bir gülüşe ve dümdüz dişlere sahip olmak mümkün.

Telsiz diş tedavisi, geleneksel diş düzeltme tedavisi olan tel takma prosedüründen farklı teknikler içeren ve estetik açıdan çok daha tatmin edici bir görünüm sunan diş düzeltme tedavilerini kapsamaktadır. Günümüzde diş yamukluğu, diş çapraşıklığı ya da diş ayrıklığı gibi farklı diş problemleri ile ortodonti uzmanlarına başvuran hastalar, çoğunlukla tel takma yerine telsiz ortodonti tedavisini tercih ve talep etmektedir. Elbette bunun başlıca sebebi tellerin sebep olduğu estetik yoksunu görüntüden uzak durmak iken, çeşitli diğer sebeplerden dolayı da telsiz ortodonti prosedürlerine başvurabilen hastalar da mevcuttur. Daha estetik ve narin bir görüntü sağlayan telsiz diş tedavileri, hem hastalara hem diş hekimlerine daha huzurlu ve pürüzsüz bir diş düzeltme süreci vaat etmektedir.

Telsiz Ortodonti Nedir?

Tel kullanmadan dişlerin düzeltilmesine vesile olan telsiz ortodonti tedavisi, geleneksel tel yerine farklı yöntem ve aparatlar kullanarak dişlerdeki yamukluğu ve çarpıklığı düzeltmeyi amaçlamaktadır. Braketsiz tedavi yöntemleri olarak da geçen telsiz ortodonti, özellikle yetişkin hastalar için oldukça kullanışlı bir alternatif oluşturma konusunda başarılı bir yöntem olarak biliniyor. “Diş teli takarsam çirkin bir görüntü elde ederim” korkusu ve endişesi ile dişlerini düzelttirmekten çekinen yetişkinler, ortodontik tedaviden kaçınmak yerine bu yönteme başvurabiliyor.

Telsiz Ortodonti - İstanbul Şişli

Bununla birlikte tel tedavisine başlayıp yine estetik kaygılar ya da sonu gelmeyen ağrılardan ötürü de tedavisini yarıda bırakan hastalar da olabiliyor. Çocukluğunda telle dolaşmak istemediği için ortodonti tedavisini yarıda kesen hastalar, yetişkinlik döneminde bu kararlarından pişmanlık duyabiliyorlar. Yine de tel takma yoluna gitmek istemeyen bireyler için Invisalign, yani şeffaf plak tedavisi başta olmak üzere farklı braketsiz tedavi yöntemleri harika birer seçenek oluyor.

Telsiz ortodonti tedavileri, başlıca Invisalign olarak geçen bir tedavi yönteminden oluşuyor. Bu tedavi yönteminde telsiz diş düzeltme amacı güdülerek dişlerin etrafını tamamen saran, şeffaf termoplastik maddeden üretilen bir plak kullanılıyor. Bu yüzden de çok rahat bir şekilde kullanılabilen bu şeffaf plak, estetik tedavi yöntemleri arasında bir numara olarak sayılıyor.

Telsiz Ortodonti Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Telsiz Ortodonti Fiyatları
Telsiz ortodonti tedavileri, pek çok avantajı da beraberinde getiren, kullanışlı ve faydalı bir tedavi yöntemi olarak biliniyor. Ağrısız, sancısız ve pratik bir ortodonti yöntemi olarak karşımıza çıkan Invisalign ya da şeffaf plak tedavisi, bu avantajları sayesinde günümüzün en çok tercih edilen diş tedavisi haline gelmiş durumda. İşte o avantajlardan bazıları:

  • Telsiz ortodonti tedavisinde kullanılan aparatlar, herhangi bir ağrı ya da sızıya neden olmadığı için kullanım açısından oldukça rahat plaklar olarak karşımıza çıkıyor.
  • Bu şeffaf plaklar, yemek esnasında çıkartılabildiği için hiçbir sınırlama olmadan yiyecek ve içecek tüketilmesine izin veriyor. Bildiğiniz gibi geleneksel diş tedavisinde hastaların diş telleri ile karşı karşıya kaldıkları en büyük sıkıntıların başında teller arasında kaçan yiyecek artıkları ve belli başlı yiyecekleri yiyememe geliyor.
  • Şeffaf plak tedavisi esnasında plaklar çıkarılabilir olduğu için ağız içi hijyen de çok daha kolay ve pratik bir biçimde sağlanabilmiş oluyor. Diş fırçalama, diş ipi kullanma ve ağız gargarası yapma gibi temel ağız hijyeni işlemlerini plağı çıkartarak kolayca yapmanız mümkün. Aynı zamanda dişlerin üzerinde herhangi bir metal girinti ya da çıkıntı olmadığı için de diş arasında gıda artığı kalmadığından diş fırçalama çok daha basit bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.
  • Invisalign tedavisinin elbette en büyük avantajlarından bir tanesi de gözle fark edilmiyor olması. Şeffaf plak kullananlar, herhangi bir estetik kaygı duymadıkları için günlük yaşantılarına çok daha rahat ve özgüvenli bir biçimde devam edebiliyorlar. Invisalign tedavisinin kullanıcılarına sunduğu en önemli avantaj da bu olarak tanımlanıyor.
  • Şeffaf plaklar, çıkartılabilir olduğu için kendileri de çok basit bir biçimde temizlenebiliyor. Şeffaf plakların telsiz ortodonti uzmanı tarafından önerilen aralıklarla özel temizleyiciler ile temizlenmesi ve her daim hijyenik tutulması gayet mümkün.

Elbette bu avantajlardan maksimum düzeyde faydalanmak ve telsiz diş tedavisinden azami verimi alabilmek için dikkat edilmesi gereken hususlar da yok değil. Invisalign tedavi sırasında ve şeffaf plak kullanımı esnasında dikkate alınması gereken noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Telsiz yamuk diş tedavisi boyunca kullanılan şeffaf plakların temel amacı, dişlere kuvvet uygulayarak istenilen konuma getirilmesini sağlamaktır. BU prensip ile çalışan plakların kullanımı, kesik kesik değil, mutlaka süreklilik dahilinde olmalıdır. Başka bir deyişle Invisalign plakların, ortodonti uzmanları tarafından belirlenmiş günde ortalama bir kullanım süresi vardır. Bu süre, çoğu ortodonti uzmanına göre en az 20-22 saat olmalıdır. Bu da gün içerisinde Invisalign plakların yalnızca yemek yeme ve diş fırçalama gibi kısa süreli işlemler için çıkartılabileceği anlamını taşıyor. Unutmamak gerekir ki sürekli basınç ve kuvvet prensibine uygun şekilde kullanılmayan Invisalign plaklardan istenen verimi almak maalesef mümkün olmayacaktır.
  • Telsiz ortodonti tedavisi esnasında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da plakların temizliğinin düzenli olarak yapılıyor olmasıdır. Invisalign plakların bakımı, oldukça pratik bir işlem olarak biliniyor. Sıcak suyun altına tutarak eski ya da kullanılmayan bir diş fırçası yardımıyla plakları fırçalamak ve temiz hale getirmek mümkün. Elbette bu diş fırçası kullanımı esnasında kaliteli bir diş macunundan da destek almakta fayda var.
  • Telsiz ortodonti tedavisi sırasında kullanılan plakları yemekten önce çıkarttığınız takdirde, yemek sonrasında onları geri takmadan önce dişlerinizi etraflıca fırçalamanız ve temizlemeniz de bir diğer önemli husus olarak vurgulanıyor.

Telsiz Ortodonti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ortodontik tedavilerde gelinen son teknoloji noktası olan Invisalign tedavi, kişiye özel yapım şeffaf plaklar ile dişleri düzeltmek üzere uygulanır. Telsiz ortodontik tedavi fırsatı sunan bu yöntemde dişlerin hareket edilmesi istenen pozisyona göre seri şeklinde Invisalign plaklar üretiliyor. Her bir plak, yaklaşık 0.05 mm’lik bir hareket yaratmaktadır. Standart tedavi yöntemlerinde plaklar, 15 gün boyunca takıldıktan sonra yeni bir plak seti ile yenilenir.

Tedavi planı, öncelikli olarak sanal ortamda oluşturulur ve tedavi sonunda elde edilecek olan görüntü, son teknoloji donanım sayesinde üç boyutlu olarak görülebilmektedir.

Telsiz ortodonti tedavisine başlanmadan önce bireyin tedavi için uygun bir aday olup olmadığı araştırılmalıdır. Hem çocuklara, hem gençlere, hem de yetişkinlere uygulanabilen telsiz ortodonti tedavisi, tedaviye uygunluk konusunda kesinlikle alanında uzman bir diş hekiminin muayenesini gerektirmektedir. Orta ve hafif dereceli diş çapraşıklıkları kolaylıkla Invisalign tedavi yöntemi ile giderilebilirken diş çekimi gerektiren ileri seviye diş rahatsızlıklarında maalesef şeffaf plak tedavisi yöntemi kullanılamamaktadır. Elbette teknolojinin gelişmesi ve ilerlemesi ile birlikte bu tür durumlarda da Invisalign tedavi yöntemlerinin gelecekte kullanılabiliyor olması amaçlanmaktadır. Çocuklarda telsiz ortodonti tedavisi uygulanabilmesi için çocuğun bütün süt dişlerinin düşmüş ve en az 2 büyük azı dişinin kısmi olarak çıkmış olması gerekmektedir. Bu dönem, çoğu çocuk için 13-14 yaş civarına tekabül etmektedir. Başka bir deyişle çocuğunuza Invisalign diş tedavisi uygulamak istiyorsanız ergenliğini beklemeniz tavsiye edilir.

Invisalign, telsiz diş yamukluğu düzeltme konusunda en başarılı yöntemlerden biri olarak bilinir. Tedavi sırasında bir dizi plastik, şeffaf plak kullanılmaktadır. Tedavi, öncelikli olarak ortodonti uzmanının diş ölçülerinizi ve kalıplarınızı alması ile başlar. Kalıplar hazırlandıktan sonra, tedavi başında çıkartılan plana uygun olacak şekilde, ağzınız ile birebir uyumlu şeffaf plak serisi üretime sokulur. Bu plaklar, metilendifenil diizosiyanat ve 1,6 heksanedioldan oluşan poliüretandan üretilir ve bisfenol-A ya da fitalat gibi zararlı maddeler içermez. Şeffaf plaklarınız kullanıma hazır hale geldikten sonra günde en az 20-22 saat takmanız şartı ile size teslim edilir. Her iki haftada bir, bir sonraki şeffaf plağa geçiş yaparak dişlerinizin nazikçe ve ağrısız bir biçimde şekil değiştirmesini ve düzleşmesini beklersiniz.

Tedavi boyunca hekiminizin belirlediği dönemlerde kontrollere ve muayeneye gitmeniz büyük önem taşır. Tedavinin ne noktada olduğunu, dişlerinizin de duruma geldiğini ve telsiz yamuk diş tedavinizin nasıl gittiğini değerlendireceğiniz bu muayenelerde bulunmanız, hem dişlerinizin sağlığı hem kişisel sağlığınız için mühimdir.

Telsiz Ortodonti Tedavisi Fiyatları Ne Civarda?

Söz konusu telsiz ortodonti fiyatları olduğu zaman farklı tedavi süreleri ve farklı tedavi planlarına göre çeşitli fiyat aralıkları ile karşılaşmanız mümkün olmaktadır. Eğer siz de telsiz diş çapraşıklığı düzeltme yöntemlerini denemek istiyorsanız Dr. Tuygun Gençoğlan’ın muayenehanesini ziyaret etmenizde fayda var. Uzmanlık alanı ile paralel olarak sunduğu kaliteli ortodonti hizmetlerini ve başta şeffaf plak fiyatları olmak üzere farklı fiyat paketlerini kendisine danışarak sağlığınızı ön planda tutacak şekilde bir diş tedavisi planı oluşturmanız mümkün.

Ortodonti (Diş Teli) Tedavisinden Sonra Dişler Eski Haline Döner Mi?

Ortodonti tedavisi gören hastaların tedavi bitiminde akıllarında oluşan en yaygın sorulardan bir tanesi, “Ortodonti tedavisinden sonra dişler eski haline döner mi?” sorusu oluyor. Bu sorunun […]

Devamı

Ortodonti (Diş Teli) Tedavisinde Diş Çekimi

İdeal bir dünyada insanların dişlerini kaybettiği tek dönem, süt dişlerinin dökülüp kalıcı dişlerini çıkartmaya başladığı dönemdir; ancak yetişkinlerde de diş çekimi maalesef zaman zaman baş […]

Devamı

Görünmeyen Ortodonti (Diş Teli) Tedavisi – Lingual Ortodonti

Hastaların dişlerini manipüle etmek üzere tasarlanan diş telleri, doğrudan hissedilmeyen ve sürekli basınç sayesinde takılı olduğu dişleri düzeltmeyi amaçlar. Ortodonti uzmanlarının kullandığı diş telleri arasında […]

Devamı

Diş Teli (Ortodonti) Tedavi Süresini Kısaltmak Mümkün Mü?

Diş teli tedavisi söz konusu olduğunda hastaların genellikle çok çok merak ettikleri konu, diş teli tedavi süresi olmaktadır. Diş teli tedavi süresinin ne kadar sürdüğünü […]

Devamı

Ortodonti Tedavisinde Şeffaf ve Estetik Diş Teli

Dişlerdeki çapraşıklığı, yamukluğu ve ayrıklıkları düzeltme üzerine yoğunlaşan diş teli tedavileri, özellikle son yıllarda bilimin ve tıbbın gelişmesi ile birlikte bambaşka bir inovatif boyut kazanmış […]

Devamı