Invisalign Ortodonti Tedavisi
Artık tel ve braketler olmadan da dişleriniz düzelebilir. Bu sistemde düzgün sıralanmamış dişler neredeyse görülmeyen bir seri şeffaf plakla tedavi edilir. Bu plaklar doktorunuz tarafından kişiye uygun şekilde planlanarak üretilirler. İki haftada bir değiştirilerek dişler istenilen yönde hareket ettirilir ve daha güzel bir gülüş için düzgün sıralanmaları sağlanır. Ağızda metal braket ya da tel bulunmaz. Ancak bu sistem her ortodontik bozukluk için uygun değildir.

Invisalign tedavisi herhangi bir yakınma veya sıkıntı vermeksizin, basit ve kolayca günlük hayatınızın bir parçası olur. Metal teller veya braketler yoktur, bu nedenle ağız iritasyonları için endişelenmeye gerek olmaz. Plakların kullanımı çok rahattır ve yerken, içerken, dişlerinizi fırçalarken, diş ipi kullanırken kolaylıkla çıkartılabilirler.

Invisalign’ın gülüşleri değiştiren olağanüstü yöntemi sayesinde tedavi gördüğünüzü neredeyse fark etmezsiniz. Invisalign plakları şeffaf olduğu ve takıldığında fark edilmesi zor olduğundan hiç sıkılmadan dişlerinizi düzeltmenizi sağlayacaktır ve önemli bir toplantınız veya katılmanız gereken bir davet olduğunda o kısa zaman aralığı için plakları çıkartabilirsiniz.

Invisalign Tedavisi Avantajları Nelerdir? Kimlere Uygulanabilir? (VİDEO)

Invisalign benim için uygun bir tedavi yöntemi mi?
Bunun cevabını özel sertifikaya sahip, hastalarına sabit ortodontik tedavinin dışında Invisalign tedavisi de uygulayan bir ortodontiste muayene olmadan öğrenemezsiniz. Çekimli tedavilerin çoğunda Invisalign uygun bir tedavi yöntemi değildir.

Plakları takarken konuşmam bozulacak mı?
Plaklarınızı ilk taktığınız birkaç gün konuşmanız biraz bozulabilir. Diliniz plakların varlığına alıştıktan sonra ağzınızda yoklarmış gibi olacaklar. Konuşmanızın tamamen düzelebilmesi için birkaç gün sabretmeniz gerekecektir. Bu süre boyunca plaklarınız ağzınızdayken bol bol konuşup, yüksek sesle kitap okur, şarkı söylerseniz diliniz hızlıca plaklara alışacaktır.

Plakları takarken ağrım olacak mı?
Invisalign plaklarınızı 1-2 haftada bir değiştirmeniz gerekir. Yeni plaklarınızı taktığınızda ilk birkaç gün dişlerinize uygulanan kuvveti hissedeceksiniz. Bu ağrı kesici bile almanızı gerektirmeyecek kadar hafif şiddette bir ağrı yaratabilir. Bu kuvvetin dişlerinizi düzelttiğini düşünürseniz ilk günleri daha rahat atlatabilirsiniz.

Invısalign tedavim sona erdikten sonra dişlerim tekrar bozulur mu?
Invisalign tedaviniz bitince braketlerle uygulanan sabit ortodontik tedaviden sonra da olduğu gibi pekiştirme tedavisi uygulanmalıdır. Bu pekiştirme tedavisi sabit retainer tellerinin uygulanması ve/veya takıp çıkarılabilen apareylerin geceleri kullanılmak üzere verilmesiyle gerçekleştirilir. Buna rağmen dişlerinizde bir hareket meydana gelirse Invisalign şirketi hastalarına 5 yıl garanti sunmaktadır. Yani tedavinizden sonraki 5 yıl boyunca herhangi bir ek ücret ödemeden yeni plaklar talep edebilirsiniz.

Invisalign tedavim ne kadar sürecek?
Bu süre hastadan hastaya değişiklik göstermektedir. Invisalign tedavisinin süresi, sabit metal braketler ile gerçekleştirilen ortodontik tedavi süresiyle ya aynı ya da daha kısa sürecektir. Ölçüleriniz alınıp Amerika’ya gönderildikten sonra dişlerinizin nasıl düzeleceğini ve sonuçta nasıl görüneceğini gösteren bir video hazırlanacaktır. Bu videoyu izlediğinizde sonuca ulaşabilmek için kaç adet plak kullanmanız gerekeceğiniz öğreneceksiniz. Eğer videodaki sonucu beğenirseniz sizin onayınızla plak üretimi başlayacak ve plaklarınız en kısa zamanda ortodontistinize gönderilecektir.

Invisalign tedavisi her yaşta uygulanabilir mi?
Invisalign tedavisi tüm sürekli dişlerini tamamlamış her çocuğa ve sağlıklı dişetlerine sahip her yaştaki yetişkine uygulanabilir.

Plaklarımı günde kaç saat takmam gerekiyor?
Plaklarınızı yemekler dışında gece ve gündüz takmalısınız. Dişlerinizin düzelebilmesi için günde minimum 22 saat plaklarınızın dişlerinize kuvvet uygulaması gerekmektedir.

Plaklarımla su, çay ve kahve içebilir miyim?
Plaklarınızla su içebilirsiniz fakat çay ve kahvenin hem ısısı plaklarınıza zarar verecektir, hem de plaklarınızı boyayarak sararmasına sebep olacaktır. Plaklarınızı değiştirmeden önceki son günlerde sararmış plakları kullanmak zorunda kalabilirsiniz.

Plaklarımı nasıl temizlemeliyim?
Plaklarınızı diş macunu kullanmadan su ve diş fırçası ile temizleyebilirsiniz. Diş macunu ve eczanelerde satılan protez temizleme tabletleri plaklarınıza zarar verebileceği için kullanmanızı önermiyoruz.

Invisalign Tedavisi

Artık tel ve braketler olmadan da dişleriniz düzelebilir. Bu sistemde düzgün sıralanmamış dişler neredeyse görülmeyen bir seri şeffaf plakla tedavi edilir.

Devamı

Incognito Ortodonti Tedavisi

3M firması tarafından kişiye özel üretilerek dişlerin iç yüzeyleri olarak adlandırılan damak/dil tarafına uygulanan braketlerdir. Dışarıdan bakıldığında görülmezler.

Devamı

Fonksiyonel Apareyler

Fonksiyonel apareyler hastanın konuşması, yemek yemesi, yutkunması sırasındaki kas hareketlerini kullanarak elde edilen kuvvetlerle dişleri ve çeneleri hareket ettirerek düzgün bir ilişki sağlanmasına yardımcı olur.

Devamı

Hareketli Apareyler

Hareketli apareyler, ağızda tutuculuğu kroşeler yardımıyla sağlanan, dişlere yapıştırılmadan kullanılan, hasta tarafından kolaylıkla takılıp çıkarılabilen apareylerdir.

Devamı

Çocuklarda Ortodonti Tedavisi

AAO (American Association of Orthodontics) çocukların 7 yaşını geçmeden ortodontik kontrolden geçmelerini tavsiye etmektedir.

Devamı