Yetişkinlerde Ortodonti Tedavisi

Yetişkin ortodontisinde büyüme gelişiminden yararlanmak mümkün olmasa da dişler ve çevre dokular sağlıklı olduğu sürece her yaşta ortodonti tedavi uygulanabilir. Eğer hastaların üst çene darlığı, üst veya alt çenenin önde olması ya da geride olması gibi iskeletsel şikayetleri varsa ortognatik cerrahi tedavisi gerekmektedir.

İskeletsel problemi olmayan yetişkin hastalarda, sabit ortodontik tedavi ile dişlerin çene kemiği içerisinde hareket ettirilerek doğru pozisyona alınması mümkündür. Sağlıklı dişetlerine ve kemik yapısına sahip her yaştaki yetişkin hastada sabit ortodontik tedavi uygulanabilir. Yetişkin hastalar tel tedavisinin iş hayatı ve sosyal hayatlarını etkileyeceğini düşünerek daha estetik çözümlere yönelmektedirler. Bu sebeple yetişkin hastalarda metal braketlere alternatif olarak estetik braketle ortodontik tedavi, Invisalign (şeffaf plaklar) ve Incognito (içten tel) tedavisi uygulanabilir.

Yetişkin hastaların ağızlarında uzun süre önce gerçekleştirilen diş çekimlerinden kaynaklı düzensiz boşluklarla karşılaşılabilir. Boşlukların düzensiz olması diş hekimlerinin o bölgedeki eksiklikleri tamamlamalarına engel olmaktadır. Bu sebeple yetişkin hastalarda boşlukların implanta uygun hale getirilmesi ya da estetik ve sağlıklı bir protez yapılabilmesi için dişlerin ortodontik tedavi ile düzenlenmesi gerekmektedir.

Invisalign Tedavisi

Artık tel ve braketler olmadan da dişleriniz düzelebilir. Bu sistemde düzgün sıralanmamış dişler neredeyse görülmeyen bir seri şeffaf plakla tedavi edilir.

Devamı

Incognito Ortodonti Tedavisi

3M firması tarafından kişiye özel üretilerek dişlerin iç yüzeyleri olarak adlandırılan damak/dil tarafına uygulanan braketlerdir. Dışarıdan bakıldığında görülmezler.

Devamı

Fonksiyonel Apareyler

Fonksiyonel apareyler hastanın konuşması, yemek yemesi, yutkunması sırasındaki kas hareketlerini kullanarak elde edilen kuvvetlerle dişleri ve çeneleri hareket ettirerek düzgün bir ilişki sağlanmasına yardımcı olur.

Devamı

Hareketli Apareyler

Hareketli apareyler, ağızda tutuculuğu kroşeler yardımıyla sağlanan, dişlere yapıştırılmadan kullanılan, hasta tarafından kolaylıkla takılıp çıkarılabilen apareylerdir.

Devamı

Çocuklarda Ortodonti Tedavisi

AAO (American Association of Orthodontics) çocukların 7 yaşını geçmeden ortodontik kontrolden geçmelerini tavsiye etmektedir.

Devamı