Hareketli Aparey Tedavisi

Hareketli apareyler, ağızda tutuculuğu kroşeler yardımıyla sağlanan, dişlere yapıştırılmadan kullanılan, hasta tarafından kolaylıkla takılıp çıkarılabilen apareylerdir. Hafif çapraşıklıklarda, bazı çene genişletme işlemlerinde, basit diş hareketlerinin sağlanmasında, yer tutucu olarak ya da pekiştirme apareyi olarak kullanılabilirler.

Apareyi takınca bozulan konuşmam düzelecek mi? Diliniz henüz apareyle tanışmadığı için taktığınız ilk günlerde peltek konuşabilirsiniz. Konuşmanızın düzelmesi için yani dilinizin aparey ile tanışabilmesi için birkaç gün beklemeniz gerekecektir. Sesli kitap okuyarak veya şarkı söyleyerek bu alışma sürecini kısaltabilirsiniz.

Apareyimi nasıl temizleyeceğim? Apareyinizi temizlemek için diş macunu yerine sıvı el sabunu kullanmalısınız. Sıvı sabun ve suyla apareyi köpürterek fırçalayabilirsiniz. Tekrar takmadan önce suyla iyice duruladığınızdan emin olmalısınız. Bu temizlik sırasında apareyin üzerindeki tellere zarar vermemelisiniz.

Apareyimi yemek yerken de takmam gerekecek mi? Eğer ortodontistiniz yemek yerken de takmanızı önerdiyse bu öneriye uymalısınız. Apareyiniz ile birlikte yemek ilk günlerde çok zor olacaktır. Fakat en kısa zamanda alışabilmeniz için ilk birkaç gün biraz zorlanmanız gayet normal. Apareyinize bir süre sonra o kadar alışacaksınız ki, tedaviniz bittiğinde apareyinizin eksikliğini hissedeceksiniz. Eğer ortodonti uzmanı yemek yerken apareyinizi çıkartabileceğinizi söylediyse apareyinizi yemek sırasında mutlaka size verilen plastik sert kutuya koymalısınız. Peçeteye sarmak apareyinizin zarar görmesine ve kaybolmasına sebep olacaktır.

Invisalign Tedavisi

Artık tel ve braketler olmadan da dişleriniz düzelebilir. Bu sistemde düzgün sıralanmamış dişler neredeyse görülmeyen bir seri şeffaf plakla tedavi edilir.

Devamı

Incognito Ortodonti Tedavisi

3M firması tarafından kişiye özel üretilerek dişlerin iç yüzeyleri olarak adlandırılan damak/dil tarafına uygulanan braketlerdir. Dışarıdan bakıldığında görülmezler.

Devamı

Fonksiyonel Apareyler

Fonksiyonel apareyler hastanın konuşması, yemek yemesi, yutkunması sırasındaki kas hareketlerini kullanarak elde edilen kuvvetlerle dişleri ve çeneleri hareket ettirerek düzgün bir ilişki sağlanmasına yardımcı olur.

Devamı

Hareketli Apareyler

Hareketli apareyler, ağızda tutuculuğu kroşeler yardımıyla sağlanan, dişlere yapıştırılmadan kullanılan, hasta tarafından kolaylıkla takılıp çıkarılabilen apareylerdir.

Devamı

Çocuklarda Ortodonti Tedavisi

AAO (American Association of Orthodontics) çocukların 7 yaşını geçmeden ortodontik kontrolden geçmelerini tavsiye etmektedir.

Devamı